Autor: Administrator , 22. 9. 2023.

Izv. prof. dr. sc Ivan Josipović s Odjela za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zadru je u ponedjeljak, 18. rujna 2023. godine održao predavanje u našoj školi, učenicima 4.e razreda (razrednik: Štefan Štivičić) kao predaktivnost u sklopu projekta Blue Connect, tj. kao pripremu za niz aktivnosti koje će biti održane na glavnom događanju Noći istraživača 29. rujna. 2023. godine.

Cilj predavanja pod naslovom Ranokršćanski relikvijarij iz Novalje i Škrinja Sv. Šimuna u Zadru bio je upoznati učenike s te dvije poznate umjetnine koje se čuvaju u Zadru, kako bi ih kao moderatori na glavnoj Noći, a u sklopu predviđenih radionica, mogli prezentirati široj javnosti.

Aktivnosti koje su predviđene za glavnu Noć pod naslovom Umjetnost i ekologija - čovjek u prostoru (voditelji: Nikola Zmijarević, Ivana Hanaček, Ivan Josipović, Ana Šitina, Đurđina Lakošeljac, Koraljka Alavanja i Željka Kucelin) su slaganje odabranih prizora sa Škrinje Sv. Šimuna u obliku puzzli, iskucavanje prizora s mjedene oplate relikvijarija iz Novalje i rekonstruiranje i bojanje najpoznatijih primjeraka zadarskih predromaničkih i ranoromaničkih reljefa temeljem kojih će se otkriti njihov izvoran izgled, ali i izložba slikarskih radova, upoznavanje djelā hrvatskoga modernog i suvremenog slikarstva preko kviz-natjecanja, kao i brojne druge aktivnosti koje su s tim povezane.