Autor: Administrator , 10. 11. 2022.

I naša se škola ove školske godine uključila u program promoviranja zdravog načina života i s njim povezane pravilne prehrane učenika pod nazivom Školska shema.
Program se provodi u svim obrazovnim ustanovama Republike Hrvatske i predstavlja poseban program potpore Europske unije.

Program je namijenjen poboljšanju prehrambenih navika djece i jačanju svijesti o potrebi konzumiranja svježe hrane i potrošnji proizvoda lokalnog podrijetla,
podizanje razine znanja o važnosti zdrave prehrane i nutritivnim vrijednostima svježeg voća i povrća te mlijeka i mliječnih proizvoda i edukaciji učenika u cilju smanjenja otpada od hrane. Ispitivanje prehrambenih navika djece u osnovnim školama u Republici Hrvatskoj, pokazalo je zabrinjavajuće podatke da 66 % učenika i učenica ne jede voće svaki dan i 76 % učenika i učenica ne jede povrće svaki dan.
Slijedom navedenog, jednom tjedno, do kraja nastavne godine u školi će se distribuirati sezonsko voće. Proizvodi koji se distribuiraju u okviru Školske sheme odabrani su na temelju slijedećih kriterija i zahtjeva:
- lokalno i regionalno podrijetlo proizvoda s obzirom na mjesto proizvodnje
- proizvod potječe iz kratkog lanca opskrbe što podrazumijeva najviše jednog posrednika između
proizvođača i potrošača (učenici)
- svježina proizvoda (za voće i povrće u skladu s općim i posebnim standardima utvrđenim Provedbenom Uredbom Komisije (EU).
Pozivamo sve naše učenike da redovito konzumiraju dostavljeno voće i tako jačaju svijest o potrebi konzumiranja svježe hrane i zdravog načina života.