Autor: Administrator , 27. 3. 2018.

Članstvo u EU-u donosi hrvatskim građanima mnoge dobrobiti, ali i izazove koje moramo poznavati i za koje se moramo i želimo pripremiti. Uspjeh članstva najviše ovisi o spremnosti da se što bolje iskoriste prilike i umanje poteškoće i opasnosti na svakom pojedinom području suradnje.

Kako bi iz članstva izvukli ono najbolje i kako bi kao građanstvo EU-a koristili iste na najbolji mogući način, svi dijelovi hrvatskoga društva trebaju preuzeti svoj dio odgovornosti i raditi zajednički - vlada i njezine institucije na državnoj, regionalnoj i lokalnoj razini. Naša se Gimnazija početkom ove školske godine priključila projektu Škole EU Abasadori kako bi svojim učenicima što više približila činjenice o raznim mogućnostima koje članstvo u EU nudi.

Stoga smo u našoj školi ugostili pročelnika za EU fondove grada Zadra Šimu Erlića koji je održao kratko predavanje u prostoru Multimedijalne dvorane na temu EU fondovi grada Zadra. Predavanje je primarno bilo namjenjeno učenicima drugih razreda, ali i učenicima koji su spremni ponešto naučiti o svakidašnjoj politici EU.

Glavni cilj predavanja je bio upoznati učenike s činjenicom čemu uopće služe fondovi Europske unije i načini kako do njih  doći. Navedeni su primjeri iskorištenosti fondova koji su pomogli gradu Zadru, ali i koji su planovi za budućnost. Kroz primjer kako se uz pomoć EU fondova obnovila Kneževa palača vidjeli smo realnu mogućnost obnove kulturnih dobara putem EU fondova kada lokalna zajednica nije u mogućnosti u potpunosti pokriti troškove tako vrijednog spomenika kulturne baštine. U Zadru je također u planu Centar za mlade pored Gradske knjižnice. Predstavljen je i COIN Coworking kao jedinstveni prostor za sve koji žele započeti posao ili jednostavno trebaju adekvatan prostor za održavanje sastanaka s klijentima, a nudi i brojne edukacije o poduzetništvu, nadolazećim promjenama te Co-Biz MeetUp – oven. Svrha svega je upoznavanje novih ljudi, druženje te stvaranje zajedničkih i novih poslovnih mogućnosti.

Učenici su zadovoljni što škola ovim putem promiče samostalno razmišljanje te uči o političkim vještinama koje bi mogle biti korisne u budućnosti. Vjerujemo da je ovo tek početak otvaranja škole prema većim mogućnostima učenja mladih korisnim vještinama potrebnim za život.