Autor: Vesna Dražić, 26. 3. 2018.

Državna smotra najboljih učeničkih ostvarenja na području literarnog,novinarskog i dramskog izraza,popularno nazvana LiDraNo,održana je i ove godine u Primoštenu,no ovoga puta pod pokroviteljstvom predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović.

Na smotru su doputovali iz svih hrvatskih županija najbolji učenici i njihovi mentori.Za učenike srednjih škola smotra je trajala od 21. do23.ožujka.Naša škola je ove godine imala svoje predstavnike.Između 35 učenika iz cijele Hrvatske koji su samostalno nastupili  i 14 dramskih skupina nastupili su i naši učenici.

Petricia Lisica,učenica drugog razreda,nastupila je monologom iz drame „Antigona“ grčkog dramatičara Sofokla.Petricia je tumačila Antigonin lik,a tekst je uvježban  uz pomoć njene profesorice i mentorice Vesne Dražić.Učenica je imala vrlo zapažen nastup te  je pohvaljena pozitivnim komentarima od strane publike kao i nadležnog  Državnog povjerenstva.

Između 14 skupnih scenskih nastupa našlo se je još dvoje učenika koji su predstavljali  Gimnaziju Jurja Barakovića,a to su također učenici drugog razreda:Tamara Kovačević i Luka Nešović.Oni su publici predstavili ulomak iz drame“Snajper“, djelo  mladog hrvatskog književnika Damira Karakaša.Tumačeći likove Mukija i njegove djevojke Sunčice prikazali su dramu o mladima,njihovim idealima,buntu i mirenjima .Drama je mogla potaknuti gledatelje na razmišljanje o egzistencijalnim pitanjima svakog čovjeka.Učenici i njihova mentorica Katarina Matek nisu krili zadovoljstvo jer se njihov rad ocijenio vrlo uspješnim.

Učenici i mentori su na LiDraNu mogli uživati gledajući  predstavnike ostalih hrvatskih županija.Predstave su bile inspirativne i poticajne, na tragu nekih novih ideja i budućih zamisli.

Nakon tri dana koja smo proveli u Primoštenu,možemo reći da smo se u Zadar vratili bogatiji za još jedno iskustvo te da smo dostojno predstavili školu.