Autor: FILIP MIOČIĆ, 20. 11. 2017.

Hrvatska je kao članica Europske unije pozvana na Prirodoslovnu olimpijadu Europske unije (EUSO – European Union Science Olympiad), natjecanju učenika do 16 godina u znanju fizike, kemije i biologije (rođeni nakon 31.12.2000. godine). Na olimpijadi sudjeluje po 6 učenika (dva tima po tri učenika) svake zemlje sudionice iz zemalja članica Europske unije. Timovi kroz dva dana, s danom odmora između, rješavaju praktične zadatke. Ovogodišnja, 16. po redu, olimpijada održat će se u Ljubljani (Slovenija) od 28. travnja do 5. svibnja 2018.  Sudjelovanje hrvatskih učenika organizira Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Na izbor hrvatske olimpijske ekipe pozivaju se učenici temeljem rezultata postignutih na prošlogodišnjim (2016./17.) državnim natjecanjima iz fizike, kemije i biologije u kategoriji 'natjecanje u znanju':

-  pet učenika s najboljim ostvarenim rezultatima na ljestvicama poretka državnog natjecanja iz Biologije (7. razred, 8. razred, 1. i 2. razred gimnazije)

-  pet učenika s najboljim ostvarenim rezultatima na ljestvicama poretka državnog natjecanja iz Kemije (7. razred, 8. razred, 1. i 2. razred gimnazije)

-  deset učenika s najboljim ostvarenim rezultatima na ljestvici poretka državnog natjecanja iz Fizike (osnovna škola)

- pet učenika s najboljim ostvarenim rezultatima na ljestvicama poretka državnog natjecanja iz Fizike (1. i 2. razred gimnazije)

11.11. 2017.g. pozvan sam na testiranje za izbor kandidata koji će našu zemlju zastupati na Prirodoslovnoj olimpijadi Europske unije (EUSO – European Union Science Olympiad).Testiranje se provodi u dva kruga. U prvom krugu rješavaju se problemski zadatci, a u drugom krugu praktični zadatci.

Prvi izborni krug (problemski zadatci) sastoji se od tri dijela: fizike, kemije i biologije. Test je usmjeren na razumijevanje i povezivanje gradiva, interpretaciju rezultata, tabličnih i grafičkih prikaza, te interpolaciju fizike, kemije i biologije. Faktografija i činjenično poznavanje gradiva i terminologije nije svrha testiranja. Testiranje traje 150 minuta. U uži krug su ušli prvih osam sudionika.Ja sam se plasirao negdje po sredini. Bilo mi je interesantno sudjelovati na testiranju, vidio sam što se traži i ako budem ponovo pozvan, bolje ću se snaći.