ERASMUS+ „RECONSTRUCTING INDIVIDUAL FATES IN WORLD WAR I“, Zadar, 19.-24. rujna 2022.

Autor: Administrator , 9. 12. 2022.

Gimnazija Jurja Barakovića Zadar bila je, kao partner, od 19. do 24. rujna 2022. godine domaćin Erasmus+ mobilnosti za učenike i nastavnike iz Bündea, Njemačka (Erich-Gutenberg-Berufskolleg des Kreises Herford in Bünde Wirtschaft und Verwaltung, Iaşija, Rumunsjka (Colegiul National), Aveira, Portugal (Agrupamento de Escolas de Aveiro) i Montreuila, Francuska (Lycée Eugčne Woillez). S obzirom da je cilj projekta snimanje zajedničkog dokumentarno-igranog filma na temu individualnih sudbina u Velikom ratu učenici pojedinih škola su za mobilnost u Zadru pripremili prezentacije i predavanja u kojima su objasnili svoj dio filma, odnosno plan snimanja te priče kojima će se posvetiti.

Učenici Gimnazije Jurja Barakovića (Dalje: GJB) tom su prilikom predstavili individualnu sudbinu Stipana Šimunića – Stipice (pradjeda dr. sc. Ante Gverića, ravnatelja Državnog Arhiva u Zadru, koji je srdačno ustupio materijale iz obiteljske arhivske građe), a po završetku predavanja prikazali i scenu iz filma koji snimaju, a u kojoj su ekranizirali pismo koje je Stipica (učenik 3.A Andrija Sorić poslao supruzi (učenica 3.E Rebeka Šindija) u Bibinje tijekom Velikog rata. Također, učenici GJB su prvoga dana mobilnosti u Izložbenoj dvorani Državnog arhiva u Zadru otvorili Izložbu fotografija pod nazivom „1918. – Kraj rata u Dalmaciji“.

Tijekom pet dana mobilnosti učenici svih škola partnera su zajedno odradili i stručne posjete, tijekom kojih su snimali nove kadrove za zajednički film, Zadar (Arheološki muzej Zadar, Odjel za povijest Sveučilišta u Zadru) u Split (Pomorski muzej, grad Split, Dioklecijanova palača), Klis (utvrda), Rijeku (Palača šećera, Muzej torpeda) te Punat na Krku (spomenik žrtvama Velikog rata i muzej uz vodstvo dr. sc. Tvrtka Božića). Također, održano je i nekoliko radionica (rad na povijesnim izvorima „Sudbina članova obitelji Petricioli tijekom i nakon Velikog rata“, filmska radionica i gledanje filma „1917.“ u Centru inovacija Zadar, a na Odjelu za povijest prof. Ante Bralić održao je predavanje na engleskom jeziku „Dalmatia in Great War“.

Nakon tjedna intenzivnih stručnih izleta, radionica i snimanja novih kadrova učenici GJB su kao izvrsni domaćini upoznali svoje kolege iz partnerskih škola s gradom Zadrom, njihovom školskom, ali i izvanškolskom svakodnevicom. Vjerojatno je najbolja ocjena domaćinstva povratna informacija od strane učenika partnerskih škola koji žele upisati neki od studija na zadarskom sveučilištu.