Autor: Stipe Stagličić, 19. 2. 2008.

U povodu 500. obljetnice njegova rođenja, 2008. godinu će Zadarska županija proglasiti godinom Petra Zoranića.

Autor "Planina", prvog romana na hrvatskom jeziku rodio se 1508. u plemićkoj obitelji Tetačić iz Nina. Roman "Planine " izdan 1569. godine nadahnut je turskom opasnošću koja je prijetila Zadru.  Tri stoljeća prije Ilirskog pokreta Zoranić staje u obranu hrvatskoga jezika.

Predsjednikom Organizacijskog odbora za obilježavanje Zoranićeve godine imenovan je prorektor Sveučilišta u Zadru dr. Vladimir Skračić, a program će se odvijati u Zadru i Ninu.